Jedinečný koncert zpěvačky Lary Fabian

Dne 12. března 2012 zažilo hlavní město Praha jedinečný koncert frankofonní zpěvačky Lary Fabian.
V síni Obecního domu, v samém centru Prahy, se ve spolupráci s Hospodářskou komorou České republiky uskutečnil koncert s velmi omezenou kapacitou míst. Zpěvačka Lara Fabian se představila českému publiku vůbec poprvé, zato však s velkou parádou. Koncert v Praze je součástí velkého evropského turné této zpěvačky.

Koncertní scéna se nesla v romantickém duchu. Úžasná zpěvačka s obrovským hlasovým rozsahem patří mezi nejlepší frankofonní zpěvačky současnosti. Mezi její pěvecké úspěchy se řadí duety s Philem Collinsem, Céline Dion nebo titulní písně nazpívané k filmům amerického režiséra Stevena Spielberga. Mezi její největší hity patří písně „Je Suis Malade“ a „Je T’Aime“, které oblétly doslova celý svět.

Kdo je Lara Fabian?

LARA FABIAN, původním jménem LARA CROKAERT, se narodila 9. ledna 1970 v Belgii. Je známá pro svou charakteristickou práci s hlasem. Zpívá francouzsky, italsky, španělsky a kromě angličtiny hovoří všemi jazyky plynně. Nazpívala též skladby v portugalštině. V roce 1988 vydala německou verzi písně „Croire“ („Glaub“), a to i přesto, že ani jedním z těchto dvou jazyků nehovoří. Prodala přes 12 milionů nosičů a nahrávací společnosti spolu s některými médii o ní hovoří jako o nové Céline Dion.

V roce 1994 se stala kanadskou občankou, momentálně žije převážně v Montrealu. Úžasná zpěvačka s obrovským hlasovým rozsahem patří mezi nejlepší frankofonní zpěvačky současnosti. Mezi její pěvecké úspěchy se řadí duety s Philem Collinsem, Céline Dion nebo titulní písně nazpívané k filmům amerického režiséra Stevena Spielberga. Mezi její největší hity patří písně „Je Suis Malade“ a „Je T‘Aime“, které oblétly doslova celý svět. Lara měla vlámského otce a sicilskou matku. Její křestní jméno „Lara“ je inspirováno úvodní melodií filmu Doktor Živago.

Přestože se narodila v Etterbeeku v Belgii, strávila prvních pět let v Catanii na Sicílii, kde se před návratem zpět do Bruselu naučila svůj první jazyk - italštinu. Už ve velmi raném věku začala brát hodiny klavíru. V osmi letech začala navštěvovat Královskou konzervatoř v Bruselu.

Během deseti let studií na konzervatoři, psala a upravovala své vlastní písně. Před studiem na konzervatoři chtěla studovat práva. Její písně jsou do značné míry ovlivněné klasickým zpěvem a hudební teorií stejně jako u současných umělců jako Barbra Streisandová nebo skupina Queen. Lara píše také pro jiné umělce a vybírá si především francouzské zpěvačky jako Chimène Badi, Nolwenn Leroy nebo Myrial Abel. Komponuje též pro Daniel Levy a v současné době spolupracuje s bývalou soutěžící z „Nouvelle Star 3“, Roland.

Média ji označují za „novou Céline Dion“, ale toto přirovnání není až tak přesné. Dělí je totiž od sebe jen rok. A dvaačtyřicetiletá belgicko-italská zpěvačka Lara Fabian není žádnou lacinou kopií. Má výjimečný hlasový rozsah čtyř oktáv, hraje na piano, mluví čtyřmi světovými jazyky (nečiní jí ale problém zpívat i v dalších jazycích), od roku 1986 prodala přes 18 milionů nahrávek.

Rozhovor s Larou Fabian

Když jste v dětství začínala s hudbou s hodinami klavíru, bavilo vás to, nebo to bylo jako u řady dětí z donucení?
Upřímně, cvičení mě ze začátku moc nebavilo. Ale když se mi pak díky tomu otevíraly možnosti svobodně tvořit, začala jsem si to užívat.

Vyrůstala jste střídavě mezi Belgií a Itálií. Kterou zemi jste považovala za svůj domov?
Nikdy jsem nebyla vázaná na jedinou zemi. Mým domovem odjakživa byl celý svět. Všechna místa, kde žijí lidé, které mám ráda. Souvisí s tím i to, s jakou lehkostí se učíte cizí jazyky? Mluvíte francouzsky, italsky, anglicky a španělsky, ale nazpívala jste skladby také v portugalštině, němčině nebo hebrejštině… Reagovala jsem na to, co se ode mě požadovalo, nestačí mi to, co umím. Měla jsem radost, že mohu objevovat zase nové způsoby vyjádření. A pořád mě baví učit se novým jazykům.

Když mluvíte o tom, z čeho jste měla radost… Co vás těší vůbec nejvíc?
Když vystoupím na pódium, zavřu oči a mohu si užívat docela jiné formy komunikace s posluchači. Sdílet s nimi skutečné emoce, nejen prchavé okamžiky.

Spolupracovala jste s několika pozoruhodnými osobnostmi, mimo jiné se Stevenem Spielbergem. Jak k tomu došlo?
Zúčastnila jsem se konkurzu, ve kterém jsme měli předvést písničku do filmu A.I. Umělá inteligence. Měla jsem ohromné štěstí. A to hned dvojnásobné. Jednak to, že se Stevenu Spielbergovi zamlouval můj hlas, a pak, že do filmu skládal hudbu John Williams (autor titulní melodie např. pro sérii Hvězdných válek – pozn. red.), který přišel s výbornou písní.

A co vás svedlo dohromady s Garym Barlowem z tehdy odpočívajících Take That?
Dohromady nás dala nahrávací společnost a musím říct, že s Garym byla náramná spolupráce. Mohu o něm mluvit jen v dobrém, mám k němu nejvyšší respekt.

Nakonec mě zajímá… Přijde 21. 12. 2012 konec světa?
Konec světa podle mě nepřijde. Alespoň ne v tom smyslu, že bychom se tohoto data měli nějak bát. Ale věřím, že se blíží nová éra. Přijde doba, kdy svět bude lepší. Vím to.

Autor: Ondřej Leinert – šéfredaktor Pražského deníku

Generální partner soutěže

Kontaktujte nás!