Tiskové zprávy

Takzvaný mezinárodní den energy drinků je tady. 15 srpna si už po páté někteří nadšenci připomínají svátek draze vykoupené energie.

Ten nápad se začal šířit internetem přesně před pěti lety. Mezinárodní den energy drinků oslavuje nápoje, které dokáží takzvaně „dobít baterky“, ale odborníci na lidské zdraví před nimi vesměs varují.

„Na tomto svátku bych snad doporučovala slavit skutečnost, že energy drinky mají zpravidla obsah 250 mililitrů. Rozhodně bych nedoporučovala, aby někdo v rámci oslav vypil třeba litr takového nápoje. Kromě celotělového třesu, tachykardie a pocení, by si také mohl takový jedinec přivodit nezvratné poškození srdce a ledvin“, varuje Vedoucí lékařka diabetologie pražské Polikliniky Medicon Budějovická MUDr. Michala Pelikánová.

Energetické drinky každopádně představují zajímavý fenomén. V době módních biopotravin, zdravé stravy a hlídání obsahů nejrůznějších sacharidů a tuků v jídle, si vedle toho člověk bez mrknutí oka „nalije“ do těla mimo jiné 30g cukru obvykle v pouhých 250 mililitrech nápoje.

„Často se srovnává, že energetický drink obsahuje 80mg kofeinu, tedy v podstatě stejně jako běžné espresso a tedy o nic nejde. Jenže vtip je v tom, že si málokdo osladí malé espresso šesti kostkami cukru“, vypočítává doktorka Pelikánová.

Jeden energetický drink obsahuje většinou na 250 mililitrů nápoje zmíněných 80g kofeinu, 90g taurinu, což je podobná stimulační látka jako kofein a 30g cukru. K tomu další stimulanty centrálního nervového a kardiovaskulárního systému jako vitamin C a vitaminy skupiny B. Podle lékařů je dlouhodobé užívání podobných nápojů nejen zdraví neprospěšné, ale existuje i riziko závislosti.

„Je to jako s každou jinou fyzickou závislostí. Dodáváte tělu určité stimulanty, na které si organismus celkem rychle zvyká a problém nastává, pokud přísun těchto látek skončí. Tělo si začne říkat o dávku a roztáčí se spirála, o které se ovšem na plechovce nedočtete“, doplňuje Vedoucí lékařka diabetologie pražské Polikliniky Medicon Budějovická MUDr. Michala Pelikánová.

Odborníci doporučují užívat energetické drinky jen při zcela výjimečných situacích a dostatečným přísunem jiných tekutin, nejlépe vody. Nikdy by denní dávka neměla přesáhnout dva vypité drinky a šťastná není ani kombinace s alkoholem. Opilost sice přijde později, ale kromě zdravotních rizik to většinou znamená i podstatně větší útratu za alkohol.

„Vždycky platí, že tělo můžete oblbnout. Ale jenom na chvíli. Dříve či později se začne bránit a někdy bývá i pozdě“, uzavírá doktorka Pelikánová.